Колкото по-често изричаме тази дума, толкова по-продуктивни ставаме


Вижте какво съветва Лесли Шерлин, психолог и съосновател на SenseLabs

Перфекционистите често си напомнят, че „свършено е по-добре от перфектно“.  Но това важи за всеки един от нас. Според учени колкото по-често изричаме думата „готово“, толкова по-продуктивни ставаме
„Колкото повече „done” има в списъка ни със задачи за деня, толкова по-голям напредък бележим по-него“, казва Лесли Шерлин, психолог и съосновател на SenseLabs. „Изричането на „готово“ създава не само емоционална, но и психологическа реакция“, обяснява тя в статия за Fast Company. 
В моменти, в които приключваме дадена задача, тялото ни освобождава серотонин („хормонът на щастието“) и се създава усещане за спокойствие и удовлетвореност. Това отпускане ни позволява по-лесно да преминем към следващата задача, като наред с това увереността ни се повишава. Нещо повече, колкото по-често изричаме „свършено“, толкова повече нараства и апетитът ни към по-предизвикателни задачи.

Как да увеличим възможностите да си кажем „готово“, за да сме по-продуктивни във всеки един ден? Вижте какво съветва Лесли: 

1. Разделете големите задачи на по-малки и по-лесни за изпълнение стъпки.Така не само ще направите задачата по-лесна за управление и отчитане, но и ще подобрите напредъка си по нея. Продуктивността има ефекта на лавина. „Ако започнете с отмятането на по-малки задачи, продуктивността ви постепенно ще набере скорост и с лекота ще се предвижвате напред“, казва Шерлин. 

2. Използвайте 10-минутни сегменти от време. Засечете си 10 минути и се фокусирайте само върху задачата, не позволявайте на никой и нищо да ви разсейва. Когато времето изтече, си кажете „готово“,  изберете следващата задача и отново пуснете таймера. 

3. Представяйте си как завършвате задачата. Дори и още да не сме завършили задачата, визуализацията на този момент ни мотивира да се придвижим по-бързо към крайната цел. 

4. Вземайте си кратки почивки. Направете си кафе, разходете се за няколко минути или се обадете на близък човек или приятел. Това помага за рестарт на мозъка и чувстваме прилив на енергия, когато отново се върнем към задачата.

Няма коментари:

Публикуване на коментар