Какви автоматични мисли имат успешните хора?

Пет когнитивни отклонения, които водят до постигане на резултати



Източник: economy.bg



Проучване на професор Майкъл Диаринг от Stanford в повече от 2 481 компании, разкрива какви когнитивни отклонения (автоматични мисли) имат успешните хора. Вижте кои автоматични мисли стоят в основата на постигането на резултати:


1. Аз съм специален – чувството, че си топ изпълнител в екипа, твоята работа е изключителна или увереността, че имаш по-големи възможности от останалите. Това е различно от арогантност или неоправдано високо самочувствие. Ползи от това мислене – гъвкавост, упоритост, харизма. Рискове – висока чувствителност и обидчивост.


Автоматичната мисъл възниква, когато се сблъскаме с някаква ситуация. Тя се появява рефлекторно, без предшестващи разсъждения. Всеки от нас има десетки и дори стотици автоматични мисли на ден, които влияят на нашето настроение, поведение и мислене. Всяка автоматична мисъл създава определена емоционална реакция, която дава тласък за възникване на ред други мисли. Именно те очертават реакцията ни на дадено събитие
2. Дихотомно (черно-бяло) мислене – критичност към нещата, хората, опита... разграничаваш нещата на добри и лоши, склонност към крайности. Полза – постигане на съвършени резултати. Риск – перфекционизъм.


3. Правилна преценка за нещата - способност за извеждане на верни генерални заключения въз основа на ограничени наблюдения. Полза – спестяване на време.  Риск – склонност към пренебрегване на данните.


4. Мислене тип „Празно платно“ - чувството, че винаги можеш да „нарисуваш“ бъдещето си и често преосмисляне на това, което наистина има значение за теб. Ползи – постигане на изненадващи резултати. Риск – трудно фокусиране и липса на мащаб.


5. Шумпетерианизъм – чувството „аз съм машина за креативно унищожение“. Способността да гледаш на креативното разрушаване като на нещо естествено и необходимо и това да е твое призвание. Ползи - смелост и издръжливост. Риск - нездравословни амбиции и отчуждаване.

Няма коментари:

Публикуване на коментар