Как да пестим пари

„Много” и „малко” са относителни понятия, щом става дума за пари. За бедняка са много 10 лева, ако може да ги изхарчи наведнъж за храна. За богатия и милионите са малко, щом не му стигат да си купи самолета, който иска да има. 
Да, парите съществуват, за да бъдат харчени. Разумно да ги харчиш, не означава да живееш в лишения, а да получиш възможно повече неща срещу тях и то при приличен баланс с качеството. Ако е речено този месец да имаш в наличност 700 лева и ги похарчиш наведнъж в шикозен ресторант, това едва ли е добра идея. Остават ти още 29 дни да покриваш поне екзистенц минимума си. 

Възможности за разумно харчене на парите винаги съществуват, стига човек да има желание да ги съзре.

Ранното ангажиране на екскурзиите и почивките могат да спестят много пари, включително и от цената на самолетните билети. Организирането на тези развлечения в последния момент струва възможно най-скъпо. Ако сме готови на компромиса да не сме в сезона пик, също можем да получим не лоша услуга на добра цена. Защо не на море през зимата, например, ако хотелът е с достатъчно екстри, включително закрит басейн, и предлага всичко това при страхотно намаление. 

Ако пазаруваме основните хранителни продукти веднъж седмично, ще имаме най-обща визия какво ще е менюто ни през следващите дни, ще спестим и пари от транспорт до хипермаркета. Ежедневно бихме добавяли само някои дребни неща, които са трудно предвидими, а те се намират и в малкото магазинче под блока. На този принцип наистина пазаруването става по-организирано, по-целенасочено и ни спасява от купуването на ненужни неща. 

Ако ни се налага ежедневно да ползваме обществен транспорт, картата за автобус, например, ще спести пари.

Ако си изберем абонаментен план от мобилния оператор, отговарящ най-точно на нашите нужди, също можем да говорим без ограничения почти изцяло в неговата рамка. Ако не сме уцелили подходящия за нас абонаментен план или пък обстоятелствата са се променили, по-добре при първа възможност да го променим, отколкото да сме инертни и да се оставяме десетки левове буквално да се изпаряват от портфейла ни.

Сметките за електричество поглъщат значителна част от бюджета ни, особено ако се отопляваме зиме на ток. Можем да ги снижим, като ползваме енергоспестяващи уреди и направим топлоизолация на жилището си. Второто наистина изисква по-значителна инвестиция, но тя се изплаща във времето. Що се отнася до уредите, познавам жена, която има допотопен радиатор и електрическа печка, забравила годините си. Казва, че няма пари да си купи нови уреди, но и при минималното им използване, пак плаща страховити сметки. Готварската печка и радиаторът са от соцвремето, когато електричеството струваше стотинки и гълтат ток като лами. В нейния случай новите електроуреди ще си изплатят цената за година ползване. 

Когато си купуваме нови дрехи, добра идея е да залагаме на костюмите и те да са в съчетаеми цветове. Така на практика ще имаме повече възможности да комбинираме отделните им части и все едно, че сме се сдобили не с една, а с няколко нови дрехи. Сезонните намаления също вършат работа, но тук принципът е – не на всяка цена, а само ако си заслужава.

Ако изплащаме кредит, по възможност да не допускаме да го просрочим, за да не плащаме ненужно и лихви върху вноската. Същото се отнася и за всички ежемесечни сметки. 

Друга хитрост е да имаме заделена малка сума „бели пари за черни дни“. Става дума наистина за не голяма, но неприкосновена сума. Така в трудни финансови моменти ще можем да си вземаме вътрешни заеми, а не да се молим за пари на другите. Разбира се, веднага след получаване на приход парите се връщат обратно във фонда „резерва“, за да са ни под ръка при друг подобен случай.

Парите могат да са истинско бедствие и когато са абсолютно недостатъчни за нормален живот, и когато са прекалено много, попаднали в неподходящи ръце. Така или иначе финансовата дисциплина винаги е необходима. И тъй като казват за парите, че са добър слуга, но лош господар, да не позволяваме подчиненият да узурпира властта.

________________________

Няма коментари:

Публикуване на коментар